Fulya Yalezan Yılmaz Kimdir?KurumlarımızAkreditasyonlarımızÖğrenci ReferanslarımızProgram Ortaklarımızİletişim
Fulya YALEZAN YILMAZ
Sıkça Sorulan Sorular

Katılabileceğim Kurs Türleri Nelerdir?

Genel Dil Kursları
Başlangıç düzeyi ve üstündeki öğrenciler için.

Akademik Dil Hazırlık Kursları
Yurtdışında okumayı planlayan ve belli bir dil düzeyine ihtiyaçları olan öğrenciler için. Bu kurslar 4 hafta ila bir yıl sürelidir.
Destekli ve Pratikli Dil Öğrenme Kursları
Yukarıdaki kurslara benzemekle birlikte genellikle ücretsizdir. Amacı, akademik derslerine başlayan öğrencilere aynı anda İngilizce konusunda destek olmaktır.
Özel Amaçlı Dil Eğitimi
Turizm, seyahat, hukuk, güvenlik vs. destekli dil eğitimi.
Birleşik Kurslar
Dil eğitimi + hobi, mesleki gelişim (tenis, yüzme, scuba, seramik, resim, aşcılık).
Dil Eğitimi Artı İş Deneyimi
Dil eğitimi + mesleki eğitim ve/veya staj (turizm, bilgi işlem, moda).
Dönemsel Kurslar veya Tatil Kursları
16 yaş üzeri ve altı için; Dil eğitimi + yaz / tatil dönemi kampları (tatil organizasyonu, sosyal aktiviteler, geziler).
Üniversiteye Hazırlık Kursları
Akademik dil eğitim programı ile birlikte öğrenim becerileri ve akademik/profesyonel branşların kombinasyonu.
Bire Bir (Teke tek)
Kişiye özel, sadece bir öğrenci ve bir öğretmen ile yapılan kurs.
Evde Eğitim
Kursun teke tek olarak öğretmenin kendi evinde verilmesi.

Yurtdışında Hangi Ükelerde Dil Eğitimi Almak Mümkündür?
Sırasıyla İngilizce öğrenmek için Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Kanada, Avustralya, Malta, İrlanda, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Almanca öğrenmek için Almanya, Avusturya, Fransızca için Fransa, Belçika, Kanada (Quebec), İspanyolca için İspanya, Portekiz, Arjantin, İtalyanca için İtalya genelde yurt dışı dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerdir.

Dil Okullarına katılım şartları var mıdır?
Dil okullarına kabul olmak için temel şart dil okulunun olduğu ülkeden vize alabilmektir. Lise, ya da lisans programlarındaki gibi bir akademik yeterlilik aranmamaktadır. Ancak zaman zaman başlanacak programın yaş ve seviye sınırlamaları olabilir. Örneğin; İngiltere'de, dil okulunda öğrenci iken çalışma izni sağlayan vizeyi alabilmek için en az lower intermediate ingilizce seviyesine sahip olmak gerekmektedir.


Dil Okulu Kalitesi Ne Şekilde Belirlenir, Nelere Dikkat Etmeli?
Okul kalitesini anlamakta yardımcı olacak kriterler:

Eğitim Kalitesi:
Kullanılan müfredatın özgünlüğü ve akademik anlamda dilin ve çağın gelişimine uygun olarak yenilenmelidir.
Okulun öğretmenlerinin okulda çalışma süreleri, işe alınırken sahip olmaları gereken minimum tecrübe, öğrettikleri dilin ana dilleri olup olmadığı önemlidir.
Eğitim dünyasının oscarları olarak nitelenen Language Star Awards'da herhangi bir adaylık ya da birinciliğinin olup olmadığına bakılmalıdır.
Ulusal ve uluslar arası orgranizasyonlar tarafından onay belgesine sahip olmaları en temel şarttır.
Öğrencilerin okuldan memnuniyet seviyesi önemli bir göstergedir.

Okulun bulunduğu yer: Şehir merkezinde ya da dışında Okul nezih ve kaliteli bir muhitte olmalıdır.

Mekan ve imkan kalitesi: Binanın temiz ve şık mimariye sahip olması, sınıf içi ve dışı teknolojik yatırım, kütüphane, laboratuar ve kafeterya imkanlarının sunuluyor olması.

Sözleşme Şartları: Okul ile öğrenci arasındaki sözleşme detaylarına dikkat etmek gerekir. Detayları incelemek daha sonra çıkacak iptal ya da erteleme durumundaki anlaşmazlıkların oluşmasını engeller.

Sorun Çözme: Gitmeden ya da, okula başladıktan sonra çıkabilecek problemleri kursla, konaklamayla ilgili problemleri çözme konusunda ne kadar uzman bir ekip olduğu okulun kalitesine önemli düzeyde etki eden bir faktördür.

Okul ve konaklama ücretini ne zaman ödemem gerekir?
İngiltere, ABD ve Avrupa ülkeleri için özel durumlar haricinde vizenizi aldıktan sonra dil okulu kurs ücretini peşin olarak ödemeniz gerekmektedir. Ancak konaklama ücretini haftalık ya da aylık ödemeler şeklinde yapabilirsiniz. Avustralya'da vize çıkmadan önce konsolosluğun ön onayı alındıktan sonra, okul ücreti peşin ödenmelidir. Eğer vizede son anda bir problem olursa, kurs ücretinin tamamı öğrenciye iade edilir. İade şartlarında okulla öğrenci arasındaki sözleşmeye göre, (100-150 dolarlıkkayıt ücreti gibi) az miktarda bir kesinti olabilir.

Okul ücretini hangi yöntemlerle ödeyebilirim?
Okul ücretini, peşin, havale, kredi kartı yoluyla OLC'ye ya da direkt okula yapabilirsiniz. Ancak kredi kartı ile ödemelerde komisyon kesintisi olmaktadır.
Okula direkt havale


Okulumu değiştirebilir miyim?
Öğrenci yurtdışına gitmeden okul ücretinin tamamını ödemelidir. Öğrenci yurtdışına gitmeden okulu değiştirmek isterse yeniden gitmeye karar verdiği okul için başvurmalı ve yeni vize almalıdır. Öğrenci yurtdışına çıktıktan sonra da okulunu değiştirmek isteyebilir. Her iki durumda da okul önceden aile ve okul kontenjanları için ayarlama ve masraf yaptığından iptalden dolayı oluşabilecek maddi zarar karşılığında öğrenciden para talep etme ya da iade yaparken paranın bir bölümünü kesme ya da hiç iade yapmama hakkına sahiptir. Bununla ilgili kurallar okul ile yapılan sözleşme dahilinde belirtilmiştir.

Kurs Başlangıç tarihleri ne zamandır?
Dil eğitimleri çoğunlukla yıl boyunca her pazartesi başlar. Ancak bazı özel amaçlı kursların ( Akademik ingilizce, Hukuk İngilizcesi, Sınav Hazırlık Kursları, Sertifika ve Diploma Programları ve benzeri kurslar) yılda birkaç kez gibi dönemsel başlangıç tarihleri olabilir. Programı incelerek başlangıç tarihlerini de kontrol etmek gereklidir.

Bu tarz özel amaçlı kurslar (Tıp İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi, Sınav Hazırlık Kursları, Sertifika ve Diploma Programları vb)


Ne kadar süre dil eğitimi almalıyım?
Ne kadar süre dil eğitimi almanız gerektiği, mevcut dil bilginize ve ulaşmak istediğiniz dil seviyesine göre değişim göstermektedir.

En az bir haftadan ihtiyacınız olan hafta sayına kadar dil eğitimi almanız mümkündür. Üst sınır dil eğitimi alınacak ülkenin vize izin süresiyle sınırlıdır. Ulaşmak istediğiniz dil seviyesine göre, şu anki dil seviyesniz ölçülerek ihtiyacınız olan eğitim süresi hesaplanabilir. Örneğin dil seviyesi elementary olan bir öğrencinin üniversite tarzu akademik bir programa katılmak için öğrenim görme süresi en az 40 hafta olmalıdır. Bu süreyi kısaltmak öğrencinin çalışma temposu ve dile karşı yeteneği ile doğru orantılıdır.

İhtiyacıma uygun bir program bulabilir miyim?

Okul fiyatları eğitim, mekan, öğretmen ve bulunduğu yer kalitesine göre değişim gösterir. Önemli olan fiyat kalite dengesini sağlayan programları tercih etmektir. Özellikle İngilizce konuşulan ülkerlerde eğitim sektörünün büyüklüğü sayesinde okul sayısı ve eğitim çeşidi her türlü bütçe, beğeni ve tercihi, karşılayacak niteliktedir.

Yurtdışı eğitim almak için vizeye ne zaman başvurmalıyım?
Çoğu ülke vizesi için giriş tarihinden en fazla 3 ila 6 ay önceden başvuru yapılabilmektedir. Ne kadar erken başvurulursa, vize ilgili olabilecek gecikmeler telafi edilebilir, uçak bileti o kadar erkenden ve ucuza alınabilir, diğer okul kayıt, pasaport, konaklama ve benzeri işlemler son ana kalmadan halledilebilir.

Dil seviyesi nasıl belirlenecek?
Dil seviyesi tarafımızca sağlıklı bir plan yapmak açısından OLC ofislerinde alacağınız seviye belirleme sınavı ile ölçülebilir. Bu şekilde yurtdışı eğitimin süresi ve yoğunluğu sağlıklı hesaplanmış olur. Ayrıca tüm kurumlar uluslarası öğrencileri eğitime başlamadan ilk günün sabahı seviye belirleme sınavına sokarlar. Daha sonra alınan puana göre birbirine yakın seviyede olan öğrenciler aynı seviyeden eğitim almaya başlarlar.

Yurtdışında dil okulları için yaş sınırı var mı?

Yurtdışında dil eğitimi için yaş sınırı yoktur. Fakat her program için belirlenmiş bir minimum yaş sınırı vardır Dil okullarında söz konusu olan tek yaş sınırı alt yaş sınırıdır. Genelde genel dil programlarına katılmak için 16 yaş ve üzeri olmak gerekir. Ancak çocuk ve gençler için hazırlanmış programlarda 12-15, 11-14 gibi hedef yaş grup aralığı verilmektedir. Ayrıca yaşı 45 ve üzeri olan yaş gruplarına özel sınıflar da oluşturulabilmektedir.

Dil okullarındaki sınıflar kaç kişiliktir?

Okul kalitesi ve fiyatıyla doğru orantılı olarak sınıf mevcutları 6 - 18 kişi arasında değişim göstermektedir.

Bu okullarda sosyal aktivite ve etkinlikler var mıdır? Eğitim dışında nasıl vakit geçirilebilir?
Dünyadaki tüm dil okullarının okul dışında öğrencilere iyi vakit geçirmek için çalışan kadroları vardır.Bazıları ücretli olan bu tarz sosyal aktiviteler arasında şehir gezileri, konser, tiyaro, opera, müzikal katılımları, piknikler sıralanabilir.

Yurtdışındaki Okulların Eğitim Bakanlığı gibi devlet kurumları tarafından onayı var mıdır?
Öğrencinin gitmeden önce gideceği okulun resmi kurumlarca onaylandığından emin olması gerekir. Bu tarz kurumlara İngiltere için British Council, Amerika için Accet, Avustralya içinse Neas örnek gösterilebilir. Bu kurumlar ayrıca öğrencileri olabilecek herhangi bir probleme karşı korumaktadırlar. Örneğin, Avustralya'da Neas 2010 yılında iflas eden Avustralya GEOS Dil okul öğrencilerini diğer dil okullarına ücretsiz olarak yerleştirmiş olabilecek mağduriyetleri engellemiştir.

Herhangi bir okula daha önce giden öğrencilerle nasıl irtibat kurabilirim?
Artık tüm okulların Facebook, Twitter gibi gelişmiş iletişim ağlarında resmi sayfaları mevcut. Çoğu öğrenci bu sayfa ya da gruplara üye olan öğrencilerle mesajlaşma yoluyla iletişim kurup okul hakkında sıcak ve objektif bilgiye sahip olabilirler. Ayrıca daha önce giden öğrencilerden bazılarının email adresi kendilerinin onayı alındıktan sonra size iletilebilir.

Özel dil okulları ile üniversite dil okulları arasında ne gibi farklılıklar vardır?
Özel dil okul ücretleri ucuzdan pahalıya göre farklılık gösterirken, üniversite dil okulları genelde özel dil okullarının en pahalı olanlar seviyesindedir. Üniversite dil okulları genelde kampüs içinde, diğer üniversite öğrencileri ile bir arada sıcak bir ortam sağlarlar. Özel dil okulları genelde müstakil binalarda ya da büyük plazaların 1 ya da 2 katını oluşturacak şekilde yer alırlar. Üniversite dil okullarının sayısı çok fazla değildir, program başlangıç tarihleri dönemlerle sınırlıdır ve programlarında esneklik yoktur. Özel dil okullarında ise öğrenciye çok daha uygun ve özel tasarlanmış eğitimler vermek mümkün olmaktadır. Bazen de özel dil okulları üniversitelerle anlaşarak, okulu üniversite kampüslerinde konuşlandırırlar. Hem üniversite'nin dil okulu ihtiyacını karşılarlar, hem de üniversite ile bağlantısı olmayan dil öğrencilerine ulaşırlar.

Akademik seviyede veya iş adamları için de dil okulunuz var mı?
Bir çok dil okulu avukatlar, iş adamları, doktorlar, akademisyenler, aşçılar gibi farklı meslek dallarına özel tasarlanış dil programları sunar. Başlangıç tarihleri ve ücretleri genelde genel ingilizce eğitimlerinden daha farklıdır.

Sağlık sigortası öğrenciler için zorunlu mudur?
Her ülkede farklı uygulamalar vardır. ABD'de sağlık sigortası zorunluyken, İngiltere' de değildir. Ancak, zorunlu olmasa bile sağlık sigortası, batı ülkelerinde sağlık hizmetleri pahalı olduğundan yararınıza olacaktır.

Yurtdışı Eğitim sonunda sertifika ya da diploma alacak mıyım?
Tüm eğitim kurumları öğrencilerine alınan eğitim sonunda kurs detayları, gelinen seviye ile ilgili başarı sertifikası sunmaktadır.

Havalimanında karşılanacak mıyım?
Ekstra bir ücret karşılığında bir okul görevlisi sizi havalimanında karşılayacak ve konaklama yapacağınız yere kadar eşlik edecektir.


Türkiye'de açtıracağım bir banka hesabından yurt dışında para çekebilir miyim? Ailem bana nasıl para yollar?
Türkiye'de Citibank ve HSBC gibi bazı yabancı bankalar burda açılan hesaplarda bulunan paranızı, gittiğiniz ülkede komisyon ödemeden çekebilmenizi sağlar. Bu tarz uluslar arası öğrenciler için hazırlanmış özel durumlar haricinde, yurtdışında açılan hesap banka uluslar arası bir banka olsa da ve Türkiye'de açılan hesaptan bağımsız olacaktır ve para çekmek ve havale için komisyon vermek gerekecektir.
Bunun dışında posta havalesi, banka havalesi gibi para iletme yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca Türkiye'de kullandığınız kredi kartınızı da yurt dışında kullanabilirsiniz.


Eğitimim süresince bir problemle karşılaşırsam kiminle iletişim kuracağım?
Yurtdışı eğitiminiz öncesinde, sırasında ve sonrasında öğrenciler e-mail, telefon ve web sitesi aracılığıyla OLC İstanbul, Melbourne ve Londra danışmanlarına ulaşabilirler.

Eğer Memnun Kalmazsam Geri Dönebilir miyim ?
Memnun kalmadığınız takdirde okulla yapılan sözleşme dahilindeki yükümlülükler ve şartlara yerine getirdikten sonra geri dönebilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri Nelerdir?
Konaklama

Aile Yanı Konaklama
Maliyet olarak en uygun konaklama şeklidir. Aile yanında kalmak özellikle yurtdışındaki ilk dönemde tavsiye edilmektedir. Bu alışma döneminde aile öğrenciye temel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olur, İngilizce konuşulan bir ortam sunar ve kültürel anlamda faydalı bir tecrübe yaşama şansı verir. İsteğe bağlı olarak sabah,öğle, akşam yemekleri ya da içlerinden bazıları evde yenilebilir. Ev sahibi izin verirse, kendiniz de aldığınız malzemeler ile yemek pişirebilirsiniz, hatta zaman zaman aile üyelerine jest yapabilirsiniz. Aile ile birlikte olunan zamana göre öğrenciler, aile ile zaman zaman ortak aktivitelerde bulunma konusunda ya da tamamen bağımsız hareket etme konusunda özgürdürler.

Aile ve öğrencinin birbirlerine karşı sorumluluklarına insani ilişkiler çerçevesinde saygı temel oluşturur. Aile öğrenciye seçilen program ve öğrencinin yaşı çerçevesinde yemek, okula gitme-gelme, oda ve yatak çarşaf temizliği gibi konularda yardımcı olacaktır. Öğrenci de odasını, tuvalet ve banyoyu temiz tutmalı ve eve giriş çıkış saatlerine dikkat etmeli, eve arkadaş çağırma konusunda izin almalı ve rahatsız edici davranışlarda bulunmamalıdır. Genelde öğrencilere ev anahtarı verilir ve giriş çıkış saatleri, ve uyulması gereken genel kurallar belirtilir.Bazı aileler klasik aile ortamı sunarken bazı aileler bu öğrenci kabulünü biraz daha profesyonel seviyede ev ortamını minik bir yurt ortamına çevirecek şekilde yürütebilirler. Öğrenci yurtdışına gitmeden erkenden tercih ettiği aile tipini belirtmelidir. Genelde tüm dil okullarının çalıştığı 300-400 civarında aile vardır. Bu aileler düzenli olarak öğrenci memnuniyeti sağlanması açısından denetlenir. Genelde aileler öğrenci ağırlama konusunda tecrübe sahibidirler. Aile ve öğrenci arasında anlaşmazlık olduğu takdirde, okul yönetiminin değerlendirmesi ile öğrenci için 1-2 hafta içinde yeni bir aile bulunabilir.


Kampüs İçi Konaklama
Kampüs içi eğitim sunan okullarda öğrenci yurtlarında konaklama yapmak mümkündür. Malıyet olarak aıle yanı konaklamadan genelde daha pahalıya gelir, ancak yol derdinden kurtulmak, öğrenci ortamında bulunmak hem de sürekli pratik yapma şansı açısından eğer imkan varsa tercih edilebilir.

Yurtta Konaklama
Kampüs dışında ya da okuldan yürüme, otobüs ya da metro mesafesinde olan yurt imkanları da ülke ve şehre göre değişmekle birlikte öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen bir konaklama tipidir. Özellikle Londra, New York, Sydney, Cape Town gibi büyük dünya şehirlerinde çok sayıda üniversite ve özel yurtlar mevcuttur.
Genellıkle ücret olarak aile yanı konaklamadan biraz daha pahalıdır.

Paylaşımlı Ev Konaklama
Öğrenciler için en uygun konaklama tipidir.Bunu sağlayan özel konaklama şirketleri mevcuttur. Ancak genellikle öğrenciler, yurtdışındaki alışma sürecinin ardından edindikleri çevre ile, arkadaşlarıyla ev kiralayarak, yani kirayı paylaşarak konaklama masraflarını en uyguna indirebilirler.
larak da odanızın temizlenmesi, yatak takımınızın yıkanıp değiştirilmesi, çamasırlarınızın yıkanması gibi konularda yardımcı olacaklar.

Konaklama yerimi değiştirebilir miyim?
Eğer konaklamadığınız ev ya da yurt okulunuzun konaklama departmanı tarafından ayarlanmışsa ve haklı sebeple başvuruyorsanbız yeni bir ev ya da yurt için başvurabilirsiniz.Ancak öğrenci yoğunluğuna göre sezonsal olarak bu talebinizin karşılanma süresi 1 ila 4 hafta arasında değişebilir.

Yurtdışı Eğitim Kayıt Süreci İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Yurtdışında Bir Okula Nasıl Kayıt Olabilirim?
Öncelikli olarak gitmek istediğiniz ülke ve okul hakkında gerekli bilgileri edinmelisiniz. Bu konuda tüm sorularınızı cevaplandırabiliriz. Gerektiği takdirde broşürleri eve götürerek ailenizle görüşebilirsiniz.
Kesin kararınızı verdikten sonra, kayıt olacağınız kurs tarihlerini esas alarak, başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
İlk aşama, kayıt formunu mümkünse İngilizce doldurmak (bu konuda biz yardımcı oluyoruz) ve okulun talep ettiği deposit ücretini temin etmek (Depoziti basvuru formunuzla birlikte bize teslim etmelisiniz.) Depozit ücretleri genelde 50 ile 250 pound/dolar arası değişmekte olup kimi okullar başvuru esnasında pasaport numarasını istemektedir. Bu konuda net bilgileri yurtdışı eğitim danışmanınız verecektir.

Bir Sonraki İşlem Nedir?
Okula gönderdiğimiz deposit ve kayıt formunu takiben size okul tarafından Kurs Kabul belgesi (acceptance / confirmation) gönderilir. Bu belge, vize başvurunuzun en önemli belgelerinden biridir.
Konaklama ve okula ulaşım bilgileri kurs başlamadan önce size gönderilecektir.

Ödemeler
Kurs toplam ücreti ve konaklama ücretleri okulların kendi kurallarına göre ödenir. Genelde kurs ücreti ve ayırtılan oda için ödemeler, en geç ülkeye girdiğiniz gün ödenmelidir. Yani çoğu okul, Türkiye'den çıkmadan evvel ödeme yapmanızı bekler.
Okullar ödeme yapılması için pek çok olanak sunarlar, ancak Türkiye'den gönderilecek ödemeler için en uygun olanı banka transferidir. Dilerseniz depozitinizi biz de banka hesaplarımızdan yatırabiliriz.
Ödenen konaklama ve kurs depozitleri toplam ücretten düşülür.

İptaller
Gelmeden önce iptal etmeniz söz konusu olursa, depozitiniz okulda kalır. Bazı okullar öğrencinin vize alamaması durumunda depozitoyu iade edebilirler. Bu madde öğrenci arasında imzalanan sözleşmeye bağlıdır..
Yapacağınız konaklama veya kurs değişikliklerini en geç iki hafta öncesinden bildirmelisiniz. Aksi takdirde değişiklik mümkün olamayacağı gibi para kaybetmeniz söz konusu olabilir. Okullar bu değişiklikleri yapmak için küçük bir ücret talep edebilirler.

Sigorta
Ülkemizde çok mühim bir konu olarak görülmese bile Avrupa ülkelerinde sigorta önemle ele alınmaktadır. Yurtdışındaki tüm sağlık, kaza, hırsızlık, kayıp veya gasp gibi olaylarda tüm maddi zararlarını karşılamayı garanti altına alan özel öğrenci sigorta poliçeleri mevcuttur. Oxford Language Centre resmi, AIG acentesi olduğundan sigorta ihtiyacınız konusunda da dilerseniz size yardımcı olabilmektedir.

Vize
Vize başvurularınız ile ilgili tüm sorularını cevaplayacak bilgiye sahibiz. Size bu konuda tam destek vermekteyiz.
Yapılması gereken işlemler ve belgeler ile ilgili ayrı bir doküman size okula başvurusu esnasında verilecektir.
Başvurunuzun olumlu sonuçlanması kişisel geçmişiniz, ve sağlayacağınız belgelerin yeterliliğine bağlıdır. Her başvuru bağımsız ve objektif değerlendirmeye girer. Vize garantisi kimse için ne tarafımızdan ne de konsolosluklar tarafından verilmektedir. Ancak vize için gerekli olan temel şartlar sağlanıyorsa doğru hazırlanarak yapılan vize başvurularının olumlu sonuçlanması çok yüksek ihtimaldir.

Vize Sonrası
Okulla ilgili tüm belge ve bilgileri edinmelisiniz. Ülkeye giriş yapmadan evvel kültürel değişim ile ilgili araştırma yapmanızı ve bu ülke hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.
Gideceğiniz gün en geç okul açılmadan önceki gün olmalıdır. Örneğin okul pazartesi günleri açıldığından en geç pazar öğlen uçmalısınız. Uçak biletinizi mutlaka vize aldıktan sonra satın almalısınız. Bilet fiyatları erken veya geç almakla farklılık göstermez ancak yoğun sezon (yılbaşı, yaz tatilleri gibi) dönemlerinde bilet bulma sıkıntısı yaşayabileceğinizden rezervasyonunuzu vize alır almaz yaptırmanızı tavsiye ederiz. Uçak biletlerinde tarih değişikliği söz konusu olursa firmalar ek ücret talep edebilirler, bu konuda detaylı bilgiyi size sağlayabilir, uygun fiyattan uçak bileti bulmanıza yardımcı olabiliriz.


OLC Gibi Bir Yurtdışı Eğitim Firması Aracılığı ile Dil Okuluna, Üniversiteye Kayıt yaptırmanın faydası nedir?
Eğer OLC'nin ilgili kurum ile karşılıklı temsilcilik sözleşmesi varsa, öğrenci adaylarına yapılan danışmanlıktan hiçbir süreçte ek ücret alınmamaktadır. OLC kazancını öğrencilerden değil, eğitim kurumlarından aldığı komisyon ile sağlamaktadır. Bu komisyon, program ücretine ek olarak değil öğrencinin bireysel olarak da okula başvurmuş olsa ödeyeceği program ücretinin içinden alınmaktadır.

Öğrencinin okula bireysel olarak da başvursa, OLC aracılığı ile de başvursa aynı ücreti ödeyeceğinin garantisini verilmektedir. Zaten özgün okul/program ücret listelerine kurumların kendi sitelerinden ya da OLC ilgili okul sayfasından da ulaşmak ve karşılaştırma yapmak mümkün olacaktır. Öğrenci okul ücret ödemesini ister OLC'ye ister ilgili kuruma doğrudan yapabilir.

Ek ücret almama durumunun tek istisnası, temsilcilik ya da acentelik vermeyen bazı üniversitelere yapılacak yerleştirme öncesi süreçteki başvuru dosyası hazırlanması olacaktır.

Vize aşamasında gerekli olan destek ve dosya hazırlanması da ayrıca OLC tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Vize sürecindeki ödemeler, öğrenci adayı tarafından ilgili ülke konsolosluğuna yapılmaktadır.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Yurtdışındaki üniversitelerin başlangıç tarihleri nedir?
Üniversite başlangıç tarihleri yılda 1 sefer den 3 sefere kadar farklılık göstermekle birlikte genelde ülkelere göre başlangıç tarihleri aşağıdaki gibidir.

İngiltere: Ekim, Ocak dönemlerinde başlar.
ABD: Eylül, Ocak dönemlerinde başlar.
Avustralya: Şubat-Mart, Temmuz dönemlerinde başlar.
Kanada: Eylül, Ocak dönemlerinde başlar.

Lisans ve yüksek lisans için gerekli belgeler nelerdir?
Her üniversitenin kendi kabul şartları olmakla birlikte temel başvuru koşulları aşağıdaki gibidir.
* Lisans eğitimi için lise, yüksek lisans eğitimi için üniversite diplomasının veya çıkış belgesinin örneği
* Öğrenci belgeniz ya da mezun durumda olduğunuzu gösterir belge.
* Transcriptiniz (detaylı not dökümü)
* Yüksek lisans başvuruları için CV
* Kendinizi, sosyal kişiliğinizi, hayattaki hedeflerinizi neden bu okulda bu eğitimi almak istediğinizi anlatan tanıtım yazısı.
* TOEFL dil yeterlilik sınavından en az 213, IELTS dil yeterlilik sınavından en az 6. (Üniversitelere göre farklılık göstermektedir)
* ABD ve Kanada için GMAT veya GRE sınav sonuçları
* Varsa, sertifikalar, eğitiminiz ve sosyal hayattaki başarılarınızı gösteren belge. (Eğer yoksa kişisel tanıtım yazısında belirtilebilir)
* 2 adet okul ya da çalıştığınız şirketten referans mektubu

Seçtiğim Okulun YÖK Tarafından Tanınıp Tanınmadığını Nasıl Öğrenebilirim?
Yurtdışındaki bir üniversitenin YOK denkliği olup olmadığını öğrenmek için ya üniversite ile bağlantı kurup bir belge talep ederek ya da YÖK sayfasından http://www.yok.gov.tr/content/view/546/194/lang,tr/ sayfasındaki iletişim formundan başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

Türkiye'de okuduğum üniversiteden yatay geçiş yapabilir miyim?
Bu tarz başvurular her öğrenci için ayrı ayrı değerlendirilmekle birlikte genel şartları aşağıdaki gibidir.

* Okulunuzun, geçiş yapmak istediğiniz yurtdışındaki okul tarafından tanınması.
* Okulunuzdaki eğitimin %75 inden fazlasını tamamlamamış olmak.
* Yurtdışındaki üniversite ya da kolejin kabul ve başvuru şartlarını yerine getirmek.
* Aldığınız derslerin geçmek istediğiniz bölümdeki temel derslerle uyumluluk göstermesi.

Dil Seviyem Yeterli Değilse Ne Yapmalıyım?
Eğer sadece dil seviyeniz yeterli değil ve akademik anlamda üniversite tarafından kabul edilir düzeydeyseniz, şartlı kabul alarak bir süre üniversite bünyesinde ya da dışardan dil eğitimi aldıktan sonra üniversitedeki programa başlayabilirsiniz. Bu noktada önemli olan dil eğitimini üniversite dönem başlangıçlarına denk gelecek şekilde ayarlamak olacaktır.


Yurtdışı Eğitim Vizeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Yurtdışı Eğitim için vize alabilir miyim?

Vize alabilmek için daha önce bahsettiğimiz gibi vize görevlilerine kendi ülkenize döneceğinize ikna etmeniz gereklidir. Eğitim seviyeniz lise seviyesi altında ise, uzun süreli sigortalı olarak çalışmıyor iseniz, öğrenci değilsiniz ve evli değilseniz, bankada eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak yeterli paranız yoksa, yurt dışında uzun süreler için çok ucuz okullar tercih ederseniz, ev, araba gibi sizi ülkenizi bağlayan faktörler yoksa, ilk defa yurt dışına gidiyorsanız vize alma şansınız yok denecek kadar az demektir. Gereksiz vize başvurusu hem zaman yem de maddi kayıp anlamına gelmektedir.

Yurtdışı Eğitim Vizesi almak için temel şartlar nelerdir?

Vizede konsolosluk görevlileri turistik ya da eğitim amacıyla başvuru yapanların gezinin ya da eğitimin süresi bittikten sonra ülkelerine döneceklerine ikna olmalıdırlar. Kısaca göçmen olarak gitmediğinizi finansal, ve sosyal bağları kullanarak ispat etmelisiniz.

Vize için maddi durum belgeleri gerekir mi?
Eğitim ya da gezi süresince oluşacak masrafları karşılayabileceğinizi göstermeniz gerekmektedir. Ülkelere göre değişim göstermekle birlikte, bankada gösterilmesi gereken para size ya da size sponsor olacak aile ya da yakın kişilere ait olabilir. Para dışındaki borsa ya da yatırım değerleri de gösterilebilir ancak bunları detaylı şekilde açıklayıcı bir mektup yazmak ve kurumdan detaylı belgeler almak gerekmektedir, aksi takdirde vize görevlileri bu belgeleri geçerli kabul etmezler.

Bankada gösterilen para için önemli bir nokta bu paranın en az 1 aydır ilgili hesapta duruyor olması gerektiğidir. Örneğin, ABD için böyle bir şart yokken İngiltere için en az 28 gün, Avustralya için en az 3 aylık bekleme zorunluluğu vardır.

Yurtdışı Eğitim vizesi alabilmek için ne kadar para göstermek gerekir?
Vize alabilmek için bankada herhangi bir para cinsinden okul ücreti, konaklama, uçak bileti, ve yaşam masraflarını karşılayabilecek kadar para göstermeniz gereklidir. Bu paranın hesapta bir süredir duruyor olması gerekir. Örneğin İngiltere için bu süre en az 28 gün, Avustralya için 3 aydır.

Gideceğim ülkede vizemi uzatabilir miyim?
Türkiye'den katılacığınız programa özel aldığınız vizenin tipine göre yurtdışında vizenizi uzatma şansınız olabilir. Bazı vizeler yurtdışında uzatılabilir bazıları uzatılamaz niteliktedir. Örneğin, İngiltere için 6 aya kadar olan ziyaretçi öğrenci vizesi uzatılamazken, PIER 4 adı verilen denilen akademik öğrenci vizesi İngiltere'de UK Border Agency'e başvurarak uzatılabilir.

Öğrenci vizesi ile çalışabilir miyim?
İngiltere'de öğrenci iken çalışma imkanım var mı?
Amerika'da öğrenci iken çalışma imkanım var mı?
Kanada'da öğrenci iken çalışma imkanım var mı?
Avustralya'da öğrenci iken çalışma imkanım var mı?
Finlandita'da öğrenci iken çalışma imkanım var mı?
Güney Afrika'da öğrenci iken çalışma imkanım var mı?

Öğrenci vizesi ile çalışma izni Avustralya'da haftada 20 saat tatillerde 40 saat, İngiltere'de (6 aydan kısa ziyaretçi öğrenci vizesi alanlar hariç) dil öğrencileri için haftada 10 saat, önlisans, lisans ve lisans üstü öğrenciler için haftada 20 saat tatillerde 40 saat şeklindedir. Kanada'da alınan eğitim seviyesi kadar program bitiminde tam zamanlı çalışma imkanı vardır. ABD'de lisans ve lisans üstü öğrenciler sadece kampüs içinde haftada 20 saat çalışma iznine sahip olurlar. G. Afrika'da çalışma izni yoktur. Finlandiya' da okuyan üniversite öğrencilerine haftada 30 saat çalışma izni vardır.

Schengen vizesi ülkeleri hangileridir?
Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilmeyi mümkün kılan Schengen vizesi ile Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, İzlanda, İsveç, Portekiz, Lüksemburg, Avusturya, Bulgaristan, Romanya, Polonya, Malta'ya gitmek mümkündür.

Vize alırken çoklu giriş özellikli alınırsa bu ülkeler arasında gezmek ve birden fazla giriş yapmak mümkün olacaktır.

Vize için askerlik belgesine ve sabıka kaydına ihtiyaç duyulur mu?
Ülkeye göre değişim göstermektedir. Örneğin, Avustralya her ikisini de talep ederken, ABD yalnızca sabıka kaydını istemektedir.

Yurtdışı Eğitim Bursları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Yurtdışında lisans veya yüksek lisans için burs imkanları nelerdir?
Burs öğrencilerin kendi ülkesi kaynaklı ya da gidilen ülke ya da kurum kaynaklık olabilir. Ülke bursları için eğitim bakanlığı ya da özel burslara başvurulabilir. Tüm dünyadaki okul ve üniversitelerin burs imkanları özellikle yabancı öğrenciler için sınırlıdır. Çok nitelikli öğrenciler dışında bu tarz bursalara hak kazanmak pek mümkün değildir. Ancak, kendi okullarında yüksek not ortalamasına sahip, SAT, GMAT, GRE gibi üniversite giriş sınavlarında ya da IELTS, TOEFL gibi dil sınavlarında yüksek skorlar almış, güçlü sosyal özelliklere sahip öğrenciler için burs şansı mevcuttur. Okul ya da üniversitelerin kendi web sayfalarında verilen burslar ve kabul şartları duyurulur.

Dil eğitimi için burs mümkünmüdür ?
Dil okulları için kurumlar tarafından burs verilmemektedir. Ancak bazı öğrenciler kendi imkanlarıyla çalıştıkları şirket ya da hayır işleri yapan şirket ya da kurumlardan burslar bulabilmektedir.


Öğrenim kredisi ile burs farklı mıdır?
Burslar çoğunlukla karşılıksız, bazen de şartlı ya da şartsız verilir. Buna karşılık öğrenim kredisi genellikle bankalar tarafından kazanç amaçlı verilen bir borçtur. Devlet tarafından başarılı öğrencilere verilen bazı burslarda öğrencinin eğitim sonrasında geri dönerek ilgili kurumda bir süre çalışması gerekmektedir.


Yurtdışı Eğitim ve Askerlik Durumu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
Yurtdışında eğitim görmek için askerliğimi erteletebilir miyim?
Yurtdışı ve yurt içinde eğitim alan öğrenciler askerlik hizmetlerini erteleyebilirler. Bunun için, gerekli belgeleri toplayarak Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğüne gerekli başvuru her yıl 1 Haziran'dan sonraki yılın Mayıs ayına kadar yapılmalıdır. Başvurusu kabul olan öğrenciler özel öğrenci statüsü alır. Ayrıca yurtdışı eğitim için özel öğrenci statüsü alan öğrenciler yurtdışı çıkış harcından muaf olurlar. Yurtdışı Eğitim alınan ülkedeki Türkiye konsolosluğuna bağlı eğitim ateşeliği aracılığı ile de askerlik tecili yapılabilir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar:
Milli Eğitim Bakanlığından alınmış başvuru formu
Yurtdışındaki okuldan gelen kabul belgesi ve noterden tasdikli Türkçe tercümesi
ÖSS sonuç belgesi (Lisans eğitimi alacaklar için)
Diplomanızın ve nüfus cüzdanınızın 2 adet noter tasdikli örneği
2 adet askerlik durum belgesi
6 adet foto

Askerlik Tecili Ne kadar süreyle olabilir:
Dil Eğitimi için: 1,5 yıl
Önlisans için 3,5 yıl
Lisans için 6 yıl
Yüksek Lisans için 3 yıl
Doktora eğitimi için 5 yıl

Milli Eğitim Bakanlığı
Yükseköğretim Genel Müdürlüğü
Tel : 312 413 16 32
Faks: 312 418 45 53

a a a a a a