Fulya Yalezan Yılmaz Kimdir?KurumlarımızAkreditasyonlarımızÖğrenci ReferanslarımızProgram Ortaklarımızİletişim
Fulya YALEZAN YILMAZ
Ucas Kayıt Sistemi Hakkında

UCAS nedir?
Üniversite ve Kolejlere Kabul Hizmeti (The Universities and Colleges Admissions Service-UCAS) İngiltere'de lisans eğitimi başvuru sürecini merkezileştirmesinin yanı sıra tam zamanlı lisans programları ve Ulusal Yüksek Öğrenim Diploma (HND) başvurularını açık ve anlaşılır kılar.

Bütün UCAS kurumları İngiliz Hükümeti tarafından tanınmışlardır veya İngiliz Hükümeti tarafından onaylanmış üniversitelerde geçerli programlar sunarlar.

UCAS aracılığıyla başvuru yaptığınızda:

* bir seferde, bir başvuruda en fazla beş tercih yapabilirsiniz.
* farklı program ve kurumlara başvurabilirsiniz.
* UCAS Başvuru Sistemi'nden online başvuru yapabilirsiniz.
* başvurularınızı takip edebilirsiniz

UCAS aracılığıyla başvuru yapan tüm uluslararası öğrencilere, UCAS prosedür ve kuralları çerçevesinde adil yaklaşılır.

UCAS Apply ile UCAS online başvuru

Birçok UCAS başvurusu, 'Apply' ('Başvur') denilen online sistem aracılığıyla yapılmaktadır. Kurs veri tabanında bir program seçtiğinizde ve 'Online Başvur'u tıkladığınızda UCAS Apply web sitesine yönlendirilirsiniz. UCAS'a kayıtlı bir okul, kolej veya organizasyona bu sistemden bağımsız olarak da başvuru yapabilirsiniz.

UCAS Apply ile UCAS başvurusu yapmanın birçok avantajı vardır:

* Otomatik kontroller başvurunuzu doğru yaptığınızdan emin olmanızı sağlar. Geçersiz doğum tarihi veya program kodu yazmak gibi yapılan ortak hatalar bu sayede düzeltilebilir.
* Başvurunuzu göndermeden önce her an düzeltme yapabilirsiniz.
* 'Bütün detayları gör' linki; UCAS, seçtiğiniz üniversite ve kolejlere başvurunuzu göndermeden önce başvurunuzun nasıl göründüğünü görmenizi sağlar.
* 'Track' ('Takip') linkini kullanarak gelişiminizi izleyebilir, iletişim bilgilerinizi değiştirebilir ve üniversitelerden size gelen teklifleri kabul veya reddedebilirsiniz.

UCAS Apply başvuru sistemi, internet erişimi olan her öğrencinin kullanabileceği ve İngiliz eğitim kurumlarının tercih ettikleri bir başvuru yöntemidir.

UCAS online başvurularıyla ilgili daha fazla bilgiyi UCAS Apply web sitesinden edinebilirsiniz.

UCAS başvurunuzu hazırlamak

Bir UCAS başvurusunda en fazla beş programa başvurabilirsiniz. (Aynı kurum dahilindeki iki ayrı program, iki tercih olarak sayılır.) Tıp, diş hekimliği ve veterinerlik programlarına başvuruyorsanız sadece dört tercih yapabilirsiniz. (Buna ek olarak başka bir konuda artı bir tercih yapma hakkınız da vardır.)

Şu anki başvuru ücreti tek tercih için 9(Auro) ve beş tercihe kadar 19(Auro)'dur. Bir başvuru döneminde sadece bir UCAS başvurusu yapabilirsiniz.

Tüm tercih haklarınızı kullanmadığınız veya bir programa yerleştirilmediğiniz sürece, bütün tercihleriniz için aynı anda başvuru yapmak zorunda değilsiniz. UCAS TV web sitesinde UCAS başvurunuzu hazırlamanızda size yardımcı olabilecek videolar bulabilirsiniz.

UCAS başvuru tarihleri
UCAS aracılığıyla yapılan program başvurularında üç son başvuru tarihi vardır:

* Ekim
* Ocak
* Mart

Eğer Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) dışındansanız, Eylül ortasından 30 Hazirana kadar olan herhangi bir tarihte başvuru yapabilirsiniz. Oxford veya Cambridge Üniversitelerine veya tıp, diş hekimliği, veterinerlik programlarına başvuru yapıyorsanız 15 Kasıma kadar başvurmuş olmanız gerekir.

Ocak ve Mayıs arasında başlayan İngiliz eğitim programları için ise bu son başvuru tarihlerinden önce başvurmalısınız. Çünkü Kolej ve üniversitelerin başvurunuzu değerlendirmek için zamana ihtiyaçları olacaktır. Kurs veri tabanındaki 'Program detayları' sayfasında başlangıç tarihlerini bulabilirsiniz.

İngiltere'deki bazı eğitim kurumları başlangıç tarihine kadar başvuru kabul etseler de; başvurunuz erken göndermenizde fayda vardır. 15 Ocak'tan sonra gönderilen başvuruların değerlendirileceğine dair bir garanti söz konusu değildir. Ayrıca bazı popüler programlarda bu tarihten itibaren açık kontenjan bulunmayabilir.

a a a a a a